Nieruchomości
 
Podatki - Ulgi przy sprzedaży nieruchomości
Sprawdź z jakich ulg podatkowych możesz skorzystać przy sprzedaży nieruchomości.

Gdy zamierzamy sprzedać nieruchomość zorientujmy się uprzednio:


- w podatkach, które należy zapłacić

- jakie ulgi nam przysługują i jakie możliwości nam dadzą

 

W styczniu 2009 roku wprowadzono NOWE PRZEPISY PODATKOWE związane z nieruchomościami. Zlikwidowano na przyklad ulgę meldunkową, ale w zamian mamy możliwość zwolnienia od podatku pod warunkiem, że pieniądze ze sprzedaży przeznaczymy na mieszkaniowe cele w przeciągu 2 lat.

 

Jeżeli kupiliśmy mieszkanie po pierwszym stycznia 2009 roku - to wysokość podatku (19 proc. dochodu), pozostaje bez zmian. Ponieważ nie ma już obowiązku meldunkowego - tym samym nie istnieje ulga meldunkowa. Miejsce ulgi meldunkowej zajmuje zwolnienie z płacenia podatku gdy przeznaczymy pieniądze uzyskane ze sprzedaży na inne cele mieszkaniowe (mamy na to dwa lata podatkowe). Jako cele mieszkaniowe rozumiemy także nieruchomość zakupioną na terytorium Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i w Szwajcarii. Nie płacimy podatku, jeżeli sprzedaż nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, kiedy miał miejsce zakup.

 

 Zakup nieruchomości od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2008 roku - zmianie ulega wysokość podatku. Sprzedając nieruchomość nabytą w tym czasie zapłacimy 19 proc. dochodu ze sprzedaży a nie, jak wcześniej 10 proc. przychodu. Płacimy więc tylko od tego, co zarobimy na danej nieruchomości. Nie musimy także powiadamiać o tym fiskusa od razu, wystarczy zrobić to w zeznaniu rocznym składanym do 30 kwietnia. Aby uniknąć płacenia PIT możemy skorzystać z rozwiązania, jakim jest ulga meldunkowa. Polega ono na tym, że nie zapłacimy podatku jeżeli w sprzedawanej przez nas nieruchomości byliśmy wcześniej zameldowani przynajmniej 12 miesięcy. Pozostałe ulgi zostały wycofane.

 

Sprzedając nieruchomość nabytą do końca 2006 roku zapłacimy podatek w wysokości 10 proc. przychodu uzyskanego ze sprzedaży, czyli całej sumy otrzymanej od kupującego. Jeżeli jednak nie chcemy płacić podatku możemy przeznaczyć uzyskane ze sprzedaży pieniądze na inne cele mieszkaniowe, ale mamy na to dwa lata od momentu zawarcia transakcji. Te cele mieszkaniowe, na które możemy wydać pieniądze ze sprzedaży nieruchomości, to m.in. zakup innej nieruchomości lub budowa, przebudowa, czy też remont własnej nieruchomości. W ciągu 14 dni od sprzedaży musimy zgłosić chęć skorzystania z takiej ulgi do urzędu skarbowego, albo zapłacić podatek. Wolna od podatku jest także sprzedaż nieruchomości nabytych w spadku lub darowiźnie.

Co możemy odliczyć od podatku; w przypadku sprzedaży wtórnych nieruchomości, a czego nie odpiszemy? Wszelkie informacje na temat podatku od sprzedaży nieruchomości.
Dowiemy się z tego artykułu komu opłaca się podatek ryczałtowy.
Sprawdź z jakich ulg podatkowych możesz skorzystać przy sprzedaży nieruchomości.
 

Stawki ryczałtowe

Ryczałt to taka forma rozliczeń w której są uproszczone obowiązki ewidencyjne oraz niskie stawki podatku. Ten sposób płatności skutkuje obniżeniem przychodu o koszty jego uzyskania....

 
JB Multimedia Jerzy Bielecki
Inne
Firma JB Multimedia Jerzy Bielecki: Kompleksowe Usługi Remontowo-Budowlane JB Budowa, z siedzibą w...
Herrero
Inne
Sklep internetowy z oryginalnymi butami - Herrero. Posiadamy szeroką gamę butów Nasze trzy sklepy...
 

Mieszkania Warszawa

Mieszkania Łódź

Mieszkania Kraków

Mieszkania Wrocław

Mieszkania Poznań

Mieszkania Gdańsk

Mieszkania Szczecin

Mieszkania Bydgoszcz

Mieszkania Lublin

Mieszkania Katowice

Domy Warszawa

Domy Łódź

Domy Kraków

Domy Wrocław

Domy Poznań

Domy Gdańsk

Domy Szczecin

Domy Bydgoszcz

Domy Lublin

Domy Katowice

Biura Warszawa

Biura Łódź

Biura Kraków

Biura Wrocław

Biura Poznań

Biura Gdańsk

Biura Szczecin

Biura Bydgoszcz

Biura Lublin

Biura Katowice

Nowe mieszkania Warszawa

Nowe mieszkania Łódź

Nowe mieszkania Kraków

Nowe mieszkania Wrocław

Nowe mieszkania Poznań

Nowe mieszkania Gdańsk

Nowe mieszkania Szczecin

Nowe mieszkania Bydgoszcz

Nowe mieszkania Lublin

Nowe mieszkania Katowice

Stancje Warszawa

Stancje Łódź

Stancje Kraków

Stancje Wrocław

Stancje Poznań

Stancje Gdańsk

Stancje Szczecin

Stancje Bydgoszcz

Stancje Lublin

Stancje Katowice

Nieruchomości Częstochowa
Projekt, wykonanie oraz pozycjonowanie Strony internetowe Wrocław